Katalog Lifetech CZ 2022

LifeOX® M a středotlaké UV systémy snižují riziko kolapsu bazénových hal

2 min

Prostředí bazénových hal patří k nejvíce agresivním prostředím, které lze nalézt uvnitř budov. Je to dáno vysokou vlhkostí a teplotou uvnitř hal a přítomností chloraminů, především trichloraminu v ovzduší hal. Chloraminy vznikají v bazénové vodě jako vedlejší produkt chlorace, která se používá na dezinfekci vody. Plavci vnášejí do bazénové vody především pot a moč, které reagují s chlórem a vznikají mono-, di – a tri-chloraminy. Z nich je nejvíce zdraví škodlivý trichloramin. Protože je málo rozpustný ve vodě, tak se snadno uvolňuje z vody do okolního prostředí. Čím vice je různých atrakcí se stříkající a turbulentní vodou, tím vice dochází k uvolnění chloraminu do prostředí bazénových hal.

Teplota uvnitř bazénových hal je většinou o 1 °C vyšší, než je teplota vody v bazénu. Vysoká vlhkost ovzduší vede ke kondenzaci v místech s nižší teplotou. Především tento proces nastává v noci. Následně pak může dojít k odpaření vody z těchto míst a výsledkem je tvorba chloridů, které způsobují korozi. Místa kondenzace a vzniku koroze jsou většinou na takových místech, že je člověk nemůže vidět.

Pohled na korozní praskání vyvolané chloridy v nerezové oceli 316.

V roce 1985 zemřelo ve švýcarském Usteru 12 lidí, když na ně po třinácti letech používání spadla betonová střecha bazénu. Federální institut pro testování materiálů se sídlem ve švýcarském Dübendorfu a Federální institut pro výzkum a testování materiálů v Berlíně dospěli k závěru, že kolaps byl výsledkem korozního praskání vyvolaného chloridy. Stejná příčina způsobila kolaps i u následujících bazénových hal:

Vnitřní plavecký bazén Uster – Zürich, Švýcarsko, 1985

Městký bazén Steenwijk – Steenwijk, Holandsko, 2001

Transvaal park – Moskva, Ruko, 2004

Bazénový kompleks Dolphin – Chusovoy, Rusko, 2005

Plavecký bazén Zwembad Reeshof – Tilburg, Holandsko, 2011

Plavecký bazén v Usteru po zhroucení střešních prvků a stropu – 1985.

Z výše uvedených důvodů i z hlediska zdravotního je třeba navrhovat technologii úpravy bazénových vod tak, aby koncentrace vázaného chlóru a především koncentrace trichloraminu ve vodě byla minimální. Proto německá norma DIN 19643   doporučuje instalovat do technologie středotlaké (ne nízkotlaké) UV systémy, které díky svému polychromatickému UV spektru záření účinně odstraňují všechny tři složky chloraminu, tj. mono-, di a tri-chloramin. Firma LIFETECH vyvinula pokročilou oxidační technologii LifeOX®M, která odstraňuje ještě účinněji všechny tyto nežádoucí sloučeniny z bazénové vody.